Kinoteatri „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine“ viimast korda 4. november 2016

alari / Kirjuta esimene kommentaar

9. novembril paneb kriidi lõplikult taskusse Priit Kruus Kinoteatri enimmängitud lavastuses „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine“. Viimast korda näeb heaks õpetajaks saamise lugu Tallinna kinos Sõprus.

Pealt aastaga 70 korda esitatud tükk sai Kinoteatrile paljus eriline. Esiteks ei püütud teha mitte kellegi kulul üksnes nalja või muud groteskset, vaid võeti ette nii tõsine teema kui koolikultuur ja hea õpetaja. Teiseks astuski lavale päris õpetaja, kes polnud näitleja ega isegi naine. Kolmandaks anti etendusi kõikides Eesti maakondades ja ka inglise keeles.

Priit Kruus kinnitab tagasi vaadates, et talle hakkas teatrilava väga meeldima ja tahaks veel esineda ning lugusid rääkida. „Tammiku tükk aga peab lavalt kaduma, sest nagu on selgunud, jaksan seda noore õpetaja lugu veel ainult võõrkeeles esitada.“ Nõnda annabki ta draamamaa.weekend’il 10. novembril Tallinnas veel ühe ingliskeelse etenduse välisfestivalide kuraatoreile.

Aasta jooksul on Kruusilt palju küsitud, kas õpetamine ja laval esinemine on sama. „Ei ole,“ vastab Kruus, „õpetaja ei pea olema rambivalguses, ta ei pea naerutama ega meelt lahutama. Õpetamine on koostöö, aga hoopis teistsugune kui esineja ja publiku oma, seal pole vaja sõu-elemente ega ovatsioone.“

Enim jäi Kruusile meelde, kui ta nägi saalis kõrvuti õpilast, lapsevanemat ja õpetajat, koos naermas ja mõnikord ka nutmas: „Kõige rohkem öeldi mulle, et aitasin neil meenutada oma lugu ja teha rahu minevikuga. Eesti koolikultuuri taastusravi on järelikult vajalik. Pärast kohtumisi publikuga ma enam ei kahtle, et eesti õpetaja tahab naerda, tema õpilased ei karda teda, ja eesti lapsevanem meenutab oma kooliaega pigem huumori kui kibestumusega.“

 "Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine“ etendus esimest korda 19. septembril 2015 Sinilinnus ja viimast korda oodatakse publikut 9. novembril kl 19 kinos Sõprus. Laval on Priit Kruus, lava taga Henrik Kalmet, Diana Leesalu, Paavo Piik ja Paul Piik. Piletid Piletilevis, kui on.

Lavastuse ajaveebi Priit Kruusi mõtete ja ohtra muu materjaliga leiab https://opetajatammik.wordpress.com/

Paul Piik
Kinoteater
5691 5665


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: