Märts oli totaalne teatrikuu 18. aprill 2018

alari / Kirjuta esimene kommentaar

Märts oli nii totaalne teatrikuu, et Eesti ainuke professionaalne teatrivaataja Alissija murdus ja suutis mõnedest elamustest kirjutada eksperimendi kodulehel http://eksperiment.kinoteater.ee alles aprilli keskpaigaks. Nüüd on ta siiski tagasi jalgel ja aeg on teha vahekokkuvõtteid.
Kevadkuul käis Alissija rekordiliselt vaatamas 23 uut lavastust (jaanuaris 10, veebruaris 16) pluss külastas Eesti teatriauhindade galat rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil. Seejuures käis ta kuu 21 viimase päeva jooksul 21 korda teatris, mis peaks juba usinaimalgi teatrifestivaligurul kulmud liikuma panema.

Kokku veetis ta märtsi jooksul teatris 41 tundi. Ja läbis teatrielamusi jahtides 1530 kilomeetrit, külastades esmakordselt näiteks Kiviõli rahvamaja ja Valga kultuurikeskust. Kui eksperimendi alguses prognoosisime, et aasta jooksul võib Eesti teatrimaastikul esietenduda ligi 200 uut tükki, siis esimese kolme kuuga oleme igatahes kursil – 49 lavastust!

Alissija etenduste top näitab, et tasub sammud ka Tallinnast välja seada – näiteks Paidesse ja Tartusse!
  1. Richard³ (Paide Teater)
  2. Vene unenäod (Vene Teater)
  3. Prohvet (Must Kast)
  4. Emmanuelle’i jälgedes (Tartu Uus Teater)
  5. Loodusjõud (Von Krahl)
Mis tulevikku puutub, siis "April is the cruellest month", väitis küll T.S. Eliot, aga teatrivaatamise mõttes paistab see juba märksa rahulikum, prognoos näitab 15 uut lavastust.
 

Valik muljeid asjaosaliselt:
 
"Peale teise vaatuse algamist uinusin üsna kiiresti. Ma mäletan, et tekkis arusaamatus, kui nad suudlesid, mis põhjustas rohkemat häälepingutust lavaolijatelt, mis äratas mind üles. Ma polnud seadnud magamajäämist eesmärgiks, ent see oli nii tore kogemus. Esimest korda oma karjääri jooksul ma jäin teatris magama."
("Öökuninganna", Vana Baskini Teater)

"Uus rubriik – lõhnad. Mis erinevaid huvitavaid lõhnu olen ma juba tundnud. Iirisekommid on üks populaarsemaid. Selle järel tulevad igasugused suitsusingid-vorstid, niisama võileivad, kanapuljongid. Huvitav, et tubakahaisu ei ole märganud. Uus avastus Kalevipoja publikust – atsetoon. Miks ja kust, ei tea."
("Kalevipoeg", Teater Vanemuine)

"Mul tekkis esimest korda tungiv soov proovida näitlemist ja minna teatriringi või midagi sarnast. See mõte tekkis jälgides näitlejaid – eriti kahte noort naist – kelle üsna keskpärase klassikalise ilule lisades dramaatilisust, nende näod muutusid nii omapäraselt väljendusrikkaks. Ma tahtsin peaaegu solvuda ka, et nad kõik nii supersaledad ja ilusad on... aga see oli liiga meeldiv vaatamine, et kogemus ära rikkuda solvumistega."
("Richard³", Paide Teater)

"Ma ei taha midagi kindlat väita, aga siiani on suuremate teatrimajade külastamised olnud halvemaid kogemusi. Eriti need kolmetunnised tundetud passimised, inimesed chativad telefonides, huumor pole siiras, inimesed on pingutatult viisakad (ja seda on nii valus vaadata)… Kõik on mööda mingit kindlat ettejoonistatud sirget joont, mis tegelikult kuhugi imedemaale välja ei vii."
("Väikekodanlased", Eesti Draamateater)

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: